Az IMF gondolkodik, hogy elismerje Juan Guaidót Venezuela elnökének

Ha megteszi, nem Nicolás Maduro rezsimje, hanem az ügyvivő elnök férhet hozzá a venezuelai alapokhoz.

2019. április 11., 21:33

Szerző:

A Nemzetközi Valutaalap (IMF) fontolgatja Juan Guaidó ellenzéki vezető Venezuela elnökeként történő elismerését - jelentette ki Christine Lagarde, az IMF vezetője csütörtökön az IMF és a Világbank szokásos évi közös tanácskozásán.  – A tagjainkon múlik, hogy jelezzék, kit ismernek el diplomáciailag, és mi követjük majd az ő döntésüket – fogalmazott Lagarde a tanácskozás nyitóbeszédében. 

Juan Guaido
Fotó: MTIEPA/Miguel Gutierrez

Juan Guaidót eddig 50 ország ismerte el Venezuela ideiglenes államfőjeként. Az IMF-nek 189 tagországa van, a legnagyobb és legbefolyásosabb közülük az Egyesült Államok, amely elsőként biztosította támogatásáról az ellenzéki vezetőt. 

A Nemzetközi Valutaalap döntését elemzők azért tartják fontosnak, mert ettől függ, hogy kinek, mely politikai erőnek vagy személyiségnek van hozzáférése a venezuelai alapokhoz. Mindaddig, amíg a nemzetközi pénzügyi szervezet tagjai nem tudnak megállapodni abban, kit ismerjenek el a dél-amerikai ország törvényes vezetőjének, az IMF nem folyósít pénzt sem a kormányzatnak, sem az ellenzéknek. 

Beszédében Christine Lagarde kifejtette azt is: Venezuela gazdasági és humanitárius válságának mélysége és nagysága összetett, sokrétű erőfeszítéseket követel, és az IMF arra készül, hogy a lehető leghamarabb és leghatékonyabban segítséget nyújthasson. Április elején Larry Kudlow, a Fehér Ház gazdasági főtanácsadója egy washingtoni konferencián arról beszélt, hogy az amerikai kormányzat már tárgyalásokat folytat a Nemzetközi Valutaalappal Venezuela későbbi, már Guaidó irányítása alatt történő megsegítéséről. 

Az IMF és a Világbank tanácskozásán David Malpass, a Világbank új vezetője azt hangoztatta: az általa vezetett intézmény "mély aggodalommal" figyeli a venezuelai fejleményeket. Mint fogalmazott: a Világbank szeretné kivenni részét a dél-amerikai ország megsegítéséből, de - tette hozzá - a helyzet rosszabb, mint amire számítottak. 

Juan Guaidó, az ellenzéki többségű venezuelai parlament elnöke januárban nyilvánította magát a súlyos politikai és gazdasági válság sújtotta dél-amerikai ország ideiglenes elnökévé a hivatalban lévő Nicolás Maduróval szemben.

 

Tavaly a második világháború óta a legjelentősebb mértékben emelkedett az antiszemita incidensek száma világszerte, különösen az iszlamista Hamász október 7-i terrortámadása, és az azt követő gázai háború óta - szögezte le vasárnap kiadott éves közös jelentésében a Tel-Avivi Egyetemen székelő Kortárs Európai Zsidóság Intézete és az amerikai Rágalmazás-ellenes Liga (Anti-Defamation League).