szerző:
MTI / hvg.hu
Tetszett a cikk?

Fájez esz-Szarrádzs szerint a menekültek között líbiaiak is vannak, akik a harcok elől menekülnek.

A líbiai miniszterelnök szerint a jelenlegi konfliktushelyzetben 800 ezer migráns indulhat el az országból.

Fájez esz-Szarrádzs, a líbiai nemzeti egységkormány vezetője az olasz kormányhoz és az Európai Unióhoz intézett felhívást az "árulónak" nevezett Halífa Haftár tábornok megállítására a La Repubblica olasz napilap internetes oldalán hétfőn közölt interjúban, amelynek teljes változata kedden jelenik meg az olasz sajtóban.

A líbiai miniszterelnök arra figyelmeztetett, hogy a kialakult súlyos konfliktushelyzet ahhoz vezethet, hogy 800 ezer migráns indulhat el Líbiából Olaszország, illetve Európa irányába.

Kijelentette, hogy a Halífa Haftár indította agresszió "rákos fertőzésként terjedhet el az egész földközi-térségben". Ezért az ENSZ támogatta líbiai nemzeti egységkormány vezetője Róma és az EU egységes és határozott fellépését szorgalmazta Haftar tábornok "háborújának" megállítására. Fájez esz-Szarrádzs szerint Halífa Haftar áruló, elárulta Líbiát és a nemzetközi közösséget. Hozzátette, hogy számára nem elképzelhető semmilyen tűzszüneti megállapodás Haftar tábornokkal, az egyetlen megoldás Haftár visszavonulása.

A líbiai miniszterelnök köszönetet mondott Olaszországnak, hogy továbbra is nyitva tartja nagykövetségét Tripoliban, valamint az olasz tábori kórházat Miszráta városában.

Fájez esz-Szarrádzs kijelentette: a jelenlegi súlyos konfliktushelyzet ahhoz vezethet, hogy mintegy 800 ezer migráns indulhat el Líbiából Olaszország irányába, valamint líbiaiak is, akik a harcok elől menekülnek.

Rómában hétfőn tárgyalások kezdődtek a líbiai válság kezeléséről: Mohammed bin Abdurrahman asz-Száni katari külügyminisztert elsőként olasz kollegája Enzo Moavero Milanesi fogadta, majd Giuseppe Conte olasz miniszterelnök. Az olasz fővárosban tartózkodik Ahmed Majtik a líbiai nemzeti egységkormány miniszterelnök-helyettese is.

Olasz titkosszolgálati források szerint a líbiai harcok hatására első hullámban mintegy 6 ezer ember indulhatna el Líbiából. Az esetlegesen Líbiából újrainduló migráció kérdése megosztja az olasz kormányt: Luigi Di Maio a kormánypárt Öt Csillag Mozgalom (M5S) vezetője úgy nyilatkozott, hogy migrációs válsághelyzetben az olaszországi kikötők eddig követett lezárása lehet, hogy nem bizonyul majd elegendőnek.

Elisabetta Trenta olasz védelmi miniszter, az M5S politikusa szerint ha a líbiai helyzet "robban", nem "csak migránsok", hanem menekültek is érkezhetnek, és ebben az esetben az olaszországi kikötőket nem lehet lezárni.

Matteo Salvini olasz belügyminiszter, a másik olasz kormánypárt Liga vezetője még vasárnap bejelentette, hogy új migrációs intézkedést vezet be, amely tovább szigorítja az olaszországi tengerek, valamint a légtér lezárását az esetleges migránscsoportok előtt. Salvini kijelentette, "az olasz vizek és egek csak azok előtt vannak nyitva, akiknek ehhez joga van, a külföldieket a lehetséges korlátok közt kell befogadni, de ezek a korlátokat (Olaszországban) már túlléptük".

Salvini azt mondta, hogy amíg ő az olasz belügyminiszter, az olaszországi kikötők zárva maradnak. Arra kérte Luigi di Maiót, foglalkozzon inkább a hatáskörébe tartozó munkaügyi, szociális tárcát érintő kérdésekkel, "mivel a kikötők, valamint a határok védelme hozzám tartozik".

(Képünk illusztráció.)