szerző:
MTI / hvg.hu
Tetszett a cikk?

Johnsonék nem hajlandóak brit uniós biztosjelöltet megnevezni, holott már többször kérték tőlük.

Az Európai Bizottság felszólító levél elküldésével kötelezettségszegési eljárást indít Nagy-Britannia ellen, mert még mindig nem jelölte meg az új uniós bizottságba szánt biztosjelöltjét - közölte az Európai Bizottság csütörtökön.

Mint arról beszámoltunk, a Brexit elhalasztásának egyik feltétele az volt, hogy a briteknek is jelölniük kell valakit az Európai Bizottságba, ez azonban még mindig nem történt meg, az Egyesült Királyság pedig Ursula von der Leyen megválasztott európai bizottsági elnök egy korábbi levelére válaszul szerdán azt írta, nincsen abban a helyzetben, hogy javaslatot tegyen új biztosjelölt személyére a közelgő, december 12-re kiírt előrehozott parlamenti választásokra való tekintettel.

Az uniós bizottság elemezte a brit válaszlevelet, és arra jutottak, hogy ezzel az Egyesült Királyság megsértette a szerződésekben foglalt kötelezettségeit. Most egy november 22-i határidőt szabtak az elmaradás orvoslására, mert a következő Európai Bizottságnak minél előbb hivatalba kell lépnie, de brit biztos szerint ez nem történhet meg.

Az Európai Bizottság arra is emlékeztetett, hogy a kialakult uniós ítélkezési gyakorlatnak megfelelően egy tagállam nem hivatkozhat a nemzeti jogrendszerében fennálló rendelkezésekre az uniós jogból eredő kötelezettségek be nem tartásának igazolására, vagyis nem hivatkozhatnak arra, hogy az előrehozott választás miatt nem tudnak biztosjelöltet megnevezni.

Az Európai Unió működéséről szóló szerződés vonatkozó cikkével összhangban ezért az Európai Bizottság felkérte az Egyesült Királyságot, hogy a november 22-ig terjedő határidőn belül nyújtsa be észrevételeit. Ennek elmaradása esetén a bizottság indokolással ellátott véleményt bocsáthat ki, következő szintre emelve ezzel a kötelezettségszegési eljárást - közölték.

Az Ursula von der Leyen vezette új Európai Bizottság november elsején lépett volna hivatalba, azonban ezt három - a magyar, a román és a francia - biztosjelölt európai parlamenti elutasítása miatt el kellett halasztani. A jelenlegi cél december elseje, noha vélemények szerint ez sem tartható, miután a megválasztott elnök felkérte a kiválásra készülő Egyesült Királyság kormányfőjét, hogy nevezze meg ő is a jelöltjét, mondván, ez jogi kötelessége a Brexit halasztása miatt, még ha korábban ez ellen is foglalt is állást. A teljes biztosi testületről ráadásul még az Európai Parlament plenáris ülésének is szavaznia kell.