Izrael;Hamász;Gázai övezet;Egyesült Királyság;túszok;

Felderítő repüléseket kezd a brit légierő a Gázai övezetben, hogy megtalálja a túszokat

A londoni védelmi tárca leszögezte, hogy a gépek nem hordoznak fegyverzetet, a harci cselekményekben nem vesznek részt.

Felderítő repüléseket kezd a brit királyi légierő (RAF) a Földközi-tenger keleti medencéjében a Gázai övezetet uraló Hamász terrorszervezet által októberben Izraelből elhurcolt túszok hollétének kiderítésére – közölte a brit védelmi minisztérium.

A tárca vasárnapi tájékoztatása úgy fogalmaz, hogy „a folyamatban lévő túszmentő tevékenység támogatására” hajtják végre a repüléseket. A minisztérium szerint a brit gépek Izrael és a Gázai övezet légterében is tevékenykednek. Ezek a repülők nem hordoznak fegyverzetet, a harci cselekményekben nem vesznek részt, egyetlen feladatuk a túszok hollétének megállapítása.

A tájékoztatás szerint

London kizárólag a túszmentéshez kapcsolódó információkat osztja meg „a mentésben részes hatóságokkal”.

A minisztérium nem részletezi, hogy pontosan milyen túszmentő akció zajlik a térségben, de felidézi, hogy az Izraelből elrabolt túszok között brit állampolgárok is vannak.

A Hamász fegyveresei október 7-én hatoltak be Izrael déli térségeibe, 1200 embert megöltek, háromezret megsebesítettek és 240 túszt Gázába hurcoltak. A terrortámadás után Izrael hadműveleteket kezdett Gázában, azzal a meghirdetett céllal, hogy felszámolja a Hamász katonai és politikai gépezetét. Az elmúlt héten tűzszünet volt érvényben a túszok, illetve izraeli börtönökben fogva tartott palesztinok kölcsönös elengedése érdekében. A harcok azonban a hétvégén újrakezdődtek, és továbbra is számos – egyes adatok szerint legalább 130 – túsz van a Gázai övezetben.

A brit kormány már néhány nappal a Hamász októberi terrortámadása után bejelentette, hogy légi és haditengerészeti egységeket vezényel a Földközi-tenger keleti térségébe Izrael támogatására, valamint a régió stabilitásának erősítésére.

A londoni miniszterelnöki hivatal akkori közlése szerint az RAF Boeing P-8 Poseidon típusú – a Boeing 737-800 polgári repülőgéptípusból katonai célokra továbbfejlesztett – felderítő gépei kezdtek járőrözést a térségben, és elsődleges feladataik közé tartozik a regionális biztonságot fenyegető tevékenységek – például a terrorcsoportoknak szánt fegyverek szállításának – felderítése.

A túszok hollétének megállapítását célzó információgyűjtésben részt vesznek az RAF Beechcraft Shadow R1 típusú felderítő repülői is.