Oroszország;Ukrajna;tárgyalás;háború;Szergej Lavrov;Volodimir Zelenszkij;

Szergej Lavrov szerint nem az ukrán elnökkel kell tárgyalni a békéről, hanem azokkal, akik utasítják

Orbán Viktor régi szólama – fűzhetjük hozzá –, hogy az orosz-ukrán háborút lezáró békeszerződéshez Oroszországnak nem Ukrajnával, hanem az Egyesült Államokkal kell tárgyalóasztalhoz ülnie.

Oroszországnak nem Volodimir Zelenszkij kell tárgyalnia a rendezésről, hanem azokkal, akik utasításokat adnak az ukrán elnöknek - jelentette ki Szergej Lavrov orosz külügyminiszter csütörtökön egy moszkvai sajtótájékoztatón az MTI kérdésére.

A politikus azt követően tartott sajtótájékoztatót, hogy csütörtök délelőtt megbeszélést folytatott „a világtöbbség” országainak moszkvai nagyköveteivel az ukrajnai rendezésről. Az uniós országok misszióvezetőit, akik korábban lemondtak egy találkozót az orosz diplomáciai tárcavezetővel, az eszmecserére nem hívták meg.

Az oroz külügyminiszter elmondta, hogy Oroszország kész a párbeszédre Ukrajnáról és biztonságának garantálásáról, de csakis az egyenlőség, Oroszország biztonsági érdekei és a harctéri helyzet által kialakított új realitások alapján. Szerinte „a globális Dél” szinte valamennyi országa, amelyet a Nyugat az ukrajnai rendezésről szóló találkozókra szólít fel, azt az üzenetet akarja közvetíteni, hogy az Oroszország részvétele nélküli konzultációk értelmetlenek.

Volodimir Zelenszkij ukrán elnök békére tett ajánlatát ultimátumnak nevezte, amely azt követeli, hogy Oroszország kapituláljon és vonuljon vissza az 1991-es határokig. Az oroz külügyminiszter szerint a Nyugatnak, ha hajlandó eltávolodni ettől, ezt ki is kell jelentenie. Mint mondta, most nem Oroszország következik a lépésben, patthelyzet van, de ezt nem Oroszország  alakította ki.

Az MTI kérdésére, hogy konkrétan kiben látja a tárgyalópartnert Ukrajna ügyében, Szergej Lavrov kijelentette: – Már akkor is, amikor ennek az embernek a legitimitását még mindenki elismerte, mindenki tudta, hogy nem vele kell tárgyalni. Ennek az értelmetlenségéről akkor győződhettünk meg, amikor 2022 áprilisában meghiúsultak az isztambuli tárgyalások. Akkor elhittük azt a javaslatát, hogy közvetlen tárgyalásokra van szükség Oroszország és Ukrajna között. Létre is jött három forduló Belaruszban, néhány további online forduló, aztán pedig az isztambuli személyes tárgyalások, amelyekre az ukránok első alkalommal hozták el a megállapodás fő téziseit, amelyekbe mi beleegyeztünk. Ezeket a fő téziseket parafálták is - fejtette ki az orosz külügyminiszter.

Az egyébként Orbán Viktor régi szólama – fűzhetjük hozzá –, hogy az orosz-ukrán háborút lezáró békeszerződéshez Oroszországnak nem Ukrajnával, hanem az Egyesült Államokkal kell tárgyalóasztalhoz ülnie.

Ami Szergej Lavrovot illeti, ő legvilágosabbnak és legkoherensebbnek a Kína által tavaly javasolt 12 pontos rendezési tervet nevezte. – A legalapvetőbb dolog számunkra az, hogy a kínai dokumentum a történtek okainak elemzéséből indul ki, és abból, hogy ezeket a kiváltó okokat meg kell szüntetni" - mondta a politikus, aki kifogásolta, hogy az összes NATO-tagot rá akarják kényszeríteni az Ukrajnának történő segélynyújtásra. Ellentmondásosnak és logikátlannak nevezte az érvet, miszerint a NATO-tagság biztonságot nyújt Ukrajnának, valamint képtelenségnek és ostobaságnak azt az állítást, hogy Oroszország meg akarja támadni az észak-atlanti szövetség országait.