Hegyi-Karabah: Az azeri hadsereg örmény rakétaütegeket semmisített meg

Hegyi-Karabah konfliktus
Hadrut, 2020. október 1. 2020. október 1-jén közreadott kép fegyvereket tisztító örmény önkéntesekről egy toborzó központban, a vitatott hovatartozású Hegyi-Karabahban fekvő Hadrutban szeptember 29-én. Azerbajdzsán és Örményország között a régóta fennálló területi vita miatt tört ki ismét fegyveres konfliktus 2020. szeptember 27-én. A túlnyomórészt örmények lakta Hegyi-Karabah 1996-ban kikiáltotta függetlenségét, de ezt egyetlen ország, még Örményország sem ismerte el. Azerbajdzsán továbbra is saját területének tekinti a hegyi-karabahi enklávét. MTI/AP/Karen Mirzoyan
Vágólapra másolva!
A vitatott hovatartozású Hegyi-Karabah határán lévő örmény hadászati rakétaütegek megsemmisítéséről számolt be szerdán az azerbajdzsáni védelmi minisztérium közösségi oldalán.
Vágólapra másolva!

A tájékoztatás szerint

ballisztikus rakétákkal mértek csapást

néhány örmény rakétaütegre szerda éjjel egy órakor. A tárca állítása szerint - a pontosan meg nem jelölt - területen elhelyezett rakétarendszerek a békés lakosságot, polgári infrastruktúrákat vették célba Ganja és Mingecevir városban, továbbá más azerbajdzsáni településeken.

A tárca szerint azért "semlegesítették" ezeket a katonai célpontokat, hogy megelőzzenek további örmény rakétacsapásokat.

Fegyvereket tisztító örmény önkéntesek a Hegyi-Karabah-i Hadrutban, szeptember 29-én Forrás: MTI/AP/Karen Mirzoyan

Hegyi-Karabahban szeptember 27-én kezdődtek harcok

az azeri-örmény elválasztóvonalnál. Mindkét fél hadihelyzetet hirdetett és mozgósítást rendelt el. Az összecsapásokat követően halottakról és sebesültekről számoltak be mind a katonák, mind a polgári lakosság körében.

A többségében örmények lakta Hegyi-Karabah hovatartozása 1988 februárja, vagyis még a Szovjetunió összeomlása előtti idők óta nyílt vita tárgya Baku és Jereván között. Hegyi-Karabah Örményország támogatásával az 1992-1994-ben vívott háborúban elszakadt Azerbajdzsántól, a harcokban 30 ezer ember vesztette életét és százezrek kényszerültek menekülésre.

A tartomány parlamentje 1996-ban kikiáltotta Hegyi-Karabah függetlenségét, de ezt egyetlen ország, még Örményország sem ismerte el.

Mind Azerbajdzsán, mind Örményország saját területének tekinti a hegyi-karabahi enklávét.

Az 1994 óta érvényes fegyvernyugvást mindkét oldalon rendszeresen megsértik.