szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A brazil kutatók is alig hittek a szemüknek, amikor megnézték az Antarktiszhoz tartozó Seymour-szigetén található mérőállomás adatait. A hőmérő egészen pontosan 20,75 Celsius-fokot mutatott.

Alig egy héttel ezelőtt megdöbbentő adat érkezett az Antarktiszról. Az argentin meteorológiai intézet közlése szerint az esperanzai kutatóállomáson 18,3 Celsius-fokot mértek, vagyis lényegében olyan volt az idő, mint egy kellemes tavaszi napon Magyarországon. A korábbi rekord 2015-ös volt, akkor 17,5 Celsius-fokot mértek.

Mostanra egy újabb rekord is született, és sajnos ennek sem örülhetünk. Az Antarktiszon most először mértek 20 Celsius-fok feletti hőmérsékletet a kutatók, a Seymour-szigeten 20,75 Celsius-fokot mutatott a hőmérő. A tudósok példátlannak és abnormálisnak nevezték a jelenséget.

Itt található a Seymour-sziget.
Google Maps

A The Guardian beszámolója szerint a brazil szakemberek február 9-én rögzítették a fenti adatot. A Seymour-szigeten található mérőállomáson korábban mért legmagasabb hőmérséklet 19,8 Celsius-fok volt, ezt 1982 januárjában jegyezhették fel a szakemberek.

Carlos Schaefer, a brazil Terrantar-program – amely a klímaváltozás Antarktiszra gyakorolt hatását monitorozza – tudósa szerint még soha nem láttak ehhez hasonló értéket. Még úgy sem, hogy a Seymour-sziget térségében az utóbbi 20 évben rendkívüli hőmérsékleti kilengéseket jegyeztek fel. A kutatók úgy sejtik, a változást az óceáni áramlatok elmozdulása és az El Niño jelenség hatása idézhette elő.

AFP / Delta Images

A fenti mérések hitelességét még a Meteorológiai Világszervezetnek is meg kell erősítenie, ám nem valószínű, hogy a műszerek romlottak el. Az Antarktisz a Föld egyik leggyorsabban melegedő térsége, az ipari forradalom előtti időkhöz képest már majdnem 3 Celsius-fokkal magasabb az átlaghőmérséklet.

Eközben az amerikai Nemzeti Óceán- és Légkörkutatási Hivatal is közzétette adatait, amiből kiolvasható, milyen volt a 2020-as esztendő első hónapja. Ezek szerint januárban a globális átlaghőmérséklet 1,14 Celsius-fokkal haladta meg a 20. századi átlagot.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.