Így dolgozhatnak a nyugdíjasok 2025-ben2Fénykép© hirado.hu

Így dolgozhatnak a nyugdíjasok 2025-ben

, 5 hír, oldalnézet

A versenyszférában a nyugdíjasok számára nincsenek korlátozások: annyit dolgozhatnak és kereshetnek, amennyit csak tudnak. Munkabérük járulékmentes, vagyis nem kell fizetniük a 18,5 százalékos társadalombiztosítási járulékot, miközben a munkáltató is mentesül a 13 százalékos szociális hozzájárulási adó alól – írja a 24.hu. A nők kedvezményes nyugdíjában (Nők40) részesülők szintén korlátozás nélkül dolgozhatnak, és az így szerzett jövedelmük szintén járulékmentes.

A nyugdíjasok vállalkozóként is folytathatnak munkát, azonban rájuk eltérő szabályok vonatkoznak. Ha egyéni vagy társas vállalkozóként dolgoznak, akkor kiegészítő tevékenységet folytató vállalkozónak minősülnek. Ez azt jelenti, hogy nem kell járulékot fizetniük a keresetük után, azonban a nyugdíjuk emiatt nem növelhető. Fontos változás, hogy a nyugdíjasok nem minősülhetnek főállású katásnak, így ha továbbra is vállalkozni szeretnének, más adózási formát kell választaniuk.

A közszférában dolgozó nyugdíjasoknak választaniuk kell a nyugdíj és a munkabér között, ugyanis a kettő egyszerre nem vehető fel. A nyugdíj folyósítását szüneteltetni kell a közszolgálati jogviszony fennállása alatt, kivéve néhány területen, például a szociális ellátásban vagy az oktatásban dolgozók esetében. A közszférában való munkavállalást be kell jelenteni a Nyugdíjfolyósító Igazgatóságnak, és a bejelentési kötelezettség elmulasztása esetén a jogalap nélkül kifizetett ellátást vissza kell fizetni.