3Fénykép© portfolio.huKereskedelmi és védelmi megállapodást kötött az Európai Unió és Ausztrália
Hosszú előkészítés után az EU és Ausztrália áfogó megállapodást kötött Canberrában, melynek védelmi ága mellett a másik a szabadkereskedelem megteremtése a két fél között. A megállapodást bejelentve Anthony Albanese ausztrál miniszterelnök kiemelte, hogy azt a világ második legnagyobb gazdaságával kötötték.
Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke azt hangsúlyozta, hogy a két felet földrajzilag jelentős távolság választja el, „de a világról alkotott képünket illetően nem is lehetnénk közelebb egymáshoz”. A megállapodás szerint gazdasági téren a közös cél a kétoldalú kereskedelem szabaddá tétele.
Az Európai Unió a lépéstől azt reméli, hogy az Ausztráliába tartó exportja a következő években egyharmadával megemelkedik, ausztrál részről pedig egyebek között a mezőgazdasági termékek nagyobb arányú európai piacra jutását várják.