Több mint egy évtizede hóínség jellemzi Budapest éghajlatát2Fénykép© blikk.hu

Több mint egy évtizede hóínség jellemzi Budapest éghajlatát

, 4 hír, 0 oldalnézet

A HungaroMet Zrt. kiadott elemzésében arra keresték a választ, mennyire tekinthető rendkívülinek az elmúlt telek „hóínsége”, vagyis hogy a kevés hó miként viszonyul az előző évtizedekben mértekhez. Megjegyezték: bár adott tél hóviszonyaiban az országon belül lehetnek jelentősebb különbségek, évtizedes skálán tekintve a trendek, tendenciák hasonlóak, a most közölt tanulmányban pedig a budapesti hóviszonyok alakulását tekintették át – adta hírül az MTI.

Az elemzéshez Budapest-Pestszentlőrinc meteorológiai állomás adatait vették alapul, mert az jól reprezentálja a város síkvidéki területeinek hóviszonyait. A pestszentlőrinci állomáson 1953 óta, tehát 72 éve végeznek napi rendszerességű hóvastagságmérést.

A hótakarós napok száma – azon napok száma, amelyeken a reggel 7 órás méréskor összefüggő, legalább 1 centiméteres hótakaró borította a talajt – évtizedes átlagban 30 nap körül alakult. Az 1960-as évek havasabbak voltak, majd a rá következő évtized hóban szegényebb. Aztán az időszak végén drasztikus csökkenés látható: már a 2010-es évtized is a legkevesebb hótakarós napot hozta el a mérési adatsor teljes évtizedei közül, de az utóbbi négy év átlagosan 5 hótakarós napja kirívóan alacsony érték – írták az elemzésben.