2Fénykép© index.huNem érkezik több azbeszttartalmú kőzet Magyarországra – Gajdos László megegyezett az osztrák bányacéggel
Nem érkezik több azbeszttartalmú kőzet Magyarországra az ausztriai bányákból – jelentette be Gajdos László élő környezetért felelős miniszter a bányacéggel folytatott bécsi tárgyalásai után. A következő lépés a már leterített kőzet ártalmatlanítása lesz Nyugat-Magyarországon, valamint a lakosság egészségének védelme – tette hozzá.
A miniszter szerint így a bánya bezárásának kezdeményezése nélkül hárították el a közvetlen veszélyt, és Magyarország nem enged „a szennyező fizet” elvéből – ami egyébként a kiterjesztett gyártói felelősség, azaz az EPR-rendszer lényege is.
Arról is beszámoltak, hogy a szennyezést sebességkorlátozással és az út locsolásával sikerült jelentősen csökkenteni. Elhangzott az is, hogy egy utca befedése bitumennel akár 20 millió forintba is kerülhet az önkormányzatnak, a locsolás pedig napi 500 ezer forintjába került a városnak.